انواع نمای چوبی حرارتی


انواع نمای چوبی حرارتی که ازجمله پوشش های پرکاربرد در نمای ساختمان ها به شمار می رود از محبوبیت ویژه ای نزد طرفداران سبک های مینیمال و ساده برخوردار می باشد. استفاده از این نوع نما، علاوه بر تاثیر فوق العاده ای که در زیبایی و طراحی ساختمان دارد، یک محافظ عالی در برابر تغییرات جوی نیز محسوب می شود و به حفظ انرژی و دمای محیط چه در گرما و چه در سرما کمک زیادی می کند.

همچنین با توجه به وجود روش های خاص جهت نگهداری و تیمار چوب های به کار رفته در نما، افزایش عمر مفید و ماندگاری آنها در برابر پوسیدگی و یا نفوذ حشرات موذی، امکانپذیر خواهد بود.

به همین دلیل امروزه نماهای چوبی به عنوان یک رقیب جدی برای سایر پوشش های نما شناخته می شوند. در ادامه جزئیات بیشتری در رابطه با انواع نمای چوبی حرارتی ارائه خواهیم کرد.

معرفی نمای چوبی یا ترمووود

به پوشش هایی اطلاق می شود که برای مصارف خارجی و در محیط های باز، طراحی و فرآوری شده است. اجزای اصلی این نما، پروفیل هایی از جنس چوب است که به روش ترمووود (Thermowood) و برای استفاده در نمای بیرونی سازه ها تولید شده اند.

زیبائی و استحکام را می توان اصلی ترین و مهم ترین ویژگی این چوب ها دانست و همچنین تنوع رنگ های به کار رفته در فرآیند رنگ آمیزی این محصولات نیز غیر قابل توصیف است.

در مجموع این ویژگی ها فرصتی را در اختیار طراحان و معماران قرار داده تا بتوانند به خلق نماهای بدیع و خلاقانه بپردازند. به این ترتیب می توان گفت که برخورداری از ویژگی هایی مانند دوام، تنوع طرح و رنگ و مقاومت در برابر فرسایش، انواع نمای چوبی حرارتی را به یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در ظاهر ساختمان مبدل نموده است.

ویژگی های نمای چوبی

همانطور که اشاره شد، چوب مورد استفاده در این نوع از نمای ساختمان ها به واسطه فرآیندهایی خاص، برخوردار از ویژگی هایی می شود که آن را به بهترین متریال جهت نماکاری ساختمان ها تبدیل کرده که در این بخش به برخی از شاخص ترین آنها اشاره خواهیم داشت:

• ثبات فرم چوب و عدم تغییر در ابعاد

• برخورداری از مقاومت عالی در برابر پوسیدگی، قارچ ها و کپک زدگی

• مقاوم در برابر جذب آب به طوری که در آب و هوای مرطوب، درصد رطوبت‌ پذیری انواع نمای چوبی حرارتی تا ۴۰ درصد کمتر از چوب‌ های معمولی است.

• مقاوم در برابر نفوذ حشرات به داخل چوب

• بهره مندی از ظاهری جذاب و زیبا

• ثبات رنگ و خلوص و یکنواختی چوب

انواع نمای چوبی حرارتی

با توجه به اینکه از چوب های مختلفی برای ساخت نمای چوبی ساختمان ها بهره برده می شود، انواع نمای چوبی را می توان برهمین اساس دسته بندی کرد. به این صورت که این چوب ها معمولا در دو نوع نرم و سخت مورد استفاده قرار می گیرند. همین تفاوت در نوع چوب، موجب تفاوت در کیفیت و جنس نمای ساختمان نیز خواهد شد. به همین دلیل در موقع انتخاب و خرید چوب نما، دقت زیادی به خرج داده تا با متریال مورد نظر و ویژگی های مورد انتظارتان مطابقت داشته باشد.

نرم چوب ها

منشاء این گونه از چوب ها که برای استفاده در نما، فرآوری می شوند، معمولا از درختانی با برگ های سوزنی مانند کاج و صنوبر است.

از این میان، کاج های فنلاندی در مقایسه با سایر چوب های جهان، مرغوب تر هستند که علت آن به وضعیت جوی و خاک فنلاند مربوط می شود و آن را کاملا مناسب تولید متریال و الوار جهت انواع نمای چوبی حرارتی می کند. درواقع به دلیل طولانی بودن زمستان و کوتاه بودن گرما، درختان این منطقه فرصت کمی برای رشد دارند و وضعیت نمو آنها با سایر کاج های دنیا متفاوت است.

به این صورت که، وجود رطوبت کافی در خاک این منطقه، شرایط مطلوبی را برای درختان در فصل تابستان ایجاد می کند و آنها در این فصل تنها می توانند حرکت مستقیم به سمت آفتاب داشته باشند. به همین دلیل رشد درختان در فنلاند به طور عمودی و کاملا صاف است.

سخت چوب ها

گونه دیگر چوب های نما، از درختان پهن برگ به دست می آیند که شناخته شده ترین آنها چوب درختان ون و زبان گنجشک یا اش است. چگالی یا دانسیته سخت چوب ها، بیشتر از نرم چوب ها است و از آنجایی که فاقد هرگونه گره و بافت در ساختار چوب هستند، از زیبایی خیره کننده ای برای انواع نمای چوبی حرارتی برخوردار خواهند بود.