هزینه نمای چوبی ترمو


هزینه نمای چوبی ترمو از فاکتورهای موثر در انتخاب این پوشش نما است که معمولا با توجه به عوامل مختلفی تعیین می گردد. اما به طور کلی می توان گفت که به لحاظ برخورداری از ظاهری چشم گیر و ویژگی های منحصر به فرد، در دسته نماهای بسیار شیک و خاص قرار دارد که دارای محبوبیت و طرفداران زیادی نیز هست.

اجرای این نوع نما، دربردارنده مجموعه ای از فرآیندها است که هریک دارای هزینه های به خصوصی می باشند و به عنوان عوامل مهم در قیمت گذاری اجرای این نما شناخته می شوند. در نهایت با در نظر گرفتن همین عوامل و جمع بندی هزینه های آنها، امکان تخمین هزینه اجرای نمای چوبی وجود دارد.

به همین دلیل در این نوشتار قصد داریم ضمن معرفی هریک از این موارد، میزان تاثیرگذاری آنها را در هزینه نمای چوبی ترمو مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه قیمت گذاری نمای چوبی ترمو

به طور حتم یکی از دلایل خاص بودن این نوع نما به استفاده از چوب های باکیفیت که از دوام مناسب با ساختاری منسجم بهره مند هستند، ربط دارد. این مورد را می توان عمده ترین عامل در قیمت گذاری نمای ترمو دانست. مثلا چوب مورد استفاده در این نوع نما نسبت به چوب های معمولی دارای شاخصه های بیشتر و برازندگی بالاتری هستند. از همین رو بدیهی است که در مقایسه با سایر متریال های پوششی نما دارای قیمت بالاتری باشند.

اما معمولا هزینه اجرای نمای چوبی برحسب متراژ و ضخامت الوارهای چوبی ترمو متغیر می باشد. چراکه قطر چوب مستقیمأ بر روی هزینه نمای چوبی ترمو تاثیرگذار بوده و در صورت استفاده از الوارهایی با ضخامت کم، شاهد کاهش نسبی قیمت نیز خواهیم بود.

عوامل موثر در قیمت نمای چوبی ترمو

هزینه خرید چوب ترمو

عمده ترین هزینه ای که برای نمای چوبی پرداخت می شود، مربوط به خرید چوب می باشد. البته نوع چوب ترمو و قیمت آن نیز با توجه به پروفیل مورد استفاده در زیرسازی، تعیین می شود.

هزینه رنگ کاری چوب

همانگونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، رنگ آمیزی چوب ترمو باید قبل از اجرا، صورت بگیرد که رنگ های فندقی، عسلی، گردویی روشن یا تیره و لاکی، محبوب ترین رنگ ها برای چوب ترمو هستند. معمولا این فرآیند در کارگاه انجام می شود و سپس چوب های آماده به کارفرما تحویل داده خواهند شد. اما در برخی موارد، این امکان وجود دارد که رنگ آمیزی چوب ها به مشتری واگذار شود که هریک از آنها در هزینه نمای چوبی ترمو دارای تاثیر متفاوتی هستند.

هزینه زیرسازی و مصالح چوبی

معمولا چوبی که برای زیرسازی نمای چوبی ترمو به کار برده می شود، دارای ابعاد معینی است که هزینه آنها در پروژه به صورت متری محاسبه می شود.

دستمزد اجرای نمای چوبی

نوع طرح مورد نظر و متراژ کلی نما، عواملی هستند که تعیین کننده اجرت نصاب برای اجرای این نوع نما می باشد. بدیهی است طراحی های ساده، دربردارنده هزینه های پایین تری برای دستمزد خواهند بود.

همچنین معمولا برای اجرای نما در متراژهای بالا نیز تبصره هایی وجود دارد که باعث کاهش هزینه پرداختی برای نصب می شود. بنابراین دستمزد اجرا و نصب چوب های نما از دیگر آیتم های مهم در آنالیز هزینه نمای چوبی ترمو به شمار می رود.